Miłosna odnowa czyli obudź swój związek na wiosnę

Idzie wiosna. Powoli, ale jednak. To czas, kiedy energia idzie w górę, zwierzęta budzą się z zimowego snu, zaczynają porządkować swoje nory i dziuple i wystawiać łebki do słońca.
My też w naturalny sposób mamy ochotę wyjść z letargu, oczyszczać, odnawiać. Nie bez powodu przewietrzamy szafy czy przeprowadzamy na sobie spożywcze detoksy. A czy nie myśleliście, aby i w swoim związku przeprowadzić taką wiosenną odnowę? W gabinecie zauważam, że ten często zostawiamy na sam koniec. Jak już ogarniemy pracę, dom, porządki, dzieci, to ewentualnie możemy zająć się tym, dla wielu enigmatycznym, a jednak jakże realnym i namacalnym bytem „MY”. Rekomenduję jednak, abyście nie zapominali o Waszej relacji, bo ta nie może dziać się zupełnie sama. To znaczy może, ale zazwyczaj jej jakość pozostawia wtedy wiele do życzenia.
Moja propozycja na dzisiaj to zestaw różnych doświadczeń i ćwiczeń, które możecie zastosować w swoim związku. Mogłabym się rozpisywać na temat tego, że warto spędzać wspólnie czas czy znaleźć rzeczy, które moglibyście robić razem lub takie, których jeszcze nigdy nie robiliście. Mogłabym, ale nie chcę. Pisałam już o tym wielokrotnie, a Wy pewnie to wszystko nie raz słyszeliście. Dlatego dziś praktyka. Do zastosowania od zaraz. Wyobrażam sobie, że niektóre propozycje mogą być dla Was zaskakujące. Może nawet niestandardowe. Dziwne. Zdaję sobie z tego sprawę. Zapewniam Was jednak, że wszystkie zostały sprawdzone. To propozycje, które zdarza mi się wprowadzać podczas terapii pary, czy to podczas sesji czy też w ramach pracy domowej. Mimo początkowego skrępowania dostaję informację zwrotną, że potrafią zdziałać cuda. Oczywiście, żeby z nich skorzystać trzeba mieć minimum otwartości na nowe i może nietypowe. Nie każde doświadczenie jest do zastosowania w każdym momencie. Ale mam nadzieję, że dam Wam ich dzisiaj tyle, że wybierzecie dla siebie te, które najbardziej do Was przemawiają. Pamiętajcie, że z ćwiczeniami to jest tak, że aby zadziałały trzeba je wykonywać. Nie wystarczy o nich przeczytać. Dlatego zanim je ocenicie lub uznacie, że to nie działa, zanim odłożycie tekst na przysłowiową półkę – popróbujcie, sprawdźcie. Bardzo Was do tego zachęcam.

* Uważna obecność
Usiądźcie naprzeciwko siebie. Możecie dotykać się kolanami, jeśli siedzicie np. w siadzie skrzyżnym. Przez 5 minut po prostu patrzcie sobie w oczy. Tylko tyle.
Przez kolejne 5 minut przyglądajcie się sobie nawzajem w taki sposób, jakbyście widzieli się po raz pierwszy w życiu. Włączcie ciekawość.

* Uważne słuchanie
Usiądźcie naprzeciwko siebie. Umówcie się kto zacznie mówić, a kto słuchać. Osoba, która mówi robi to przez 5/10/15 minut. Przyjmijcie wersję najbardziej dla siebie odpowiednią. Jeśli robicie to po raz pierwszy możecie zacząć od 5 minut, a potem czas wydłużać. Osoba słuchająca tylko słucha. Nie przerywa, nie zadaje pytań, nie komentuje. Słucha. Gdy osoba mówiąca zakończy mówić osoba, która słuchała powtarza to, co usłyszała od osoby mówiącej. Stara się jak najwierniej to odtworzyć, jak najmniej dopowiadać swoich treści. Potem zamieńcie się rolami. Na koniec dajcie sobie informację zwrotną: co Wam pomagało, co przeszkadzało, czy czuliście się słuchani, jak Wam w tym doświadczeniu było.

* Wspólna medytacja
Usiądźcie naprzeciwko siebie. Pozycja ma być dla Was wygodna, ale godna. Kręgosłup wyprostowany, ale nie napięty. Przez chwilę patrzcie sobie w oczy. Skoordynujcie swoje oddechy. Starajcie się oddychać w jednym tempie. Pobądźcie w takiej medytacji co najmniej 5 minut. Jeśli dacie radę 10 lub 15 to cudownie.
Teraz oddychajcie w taki sposób, aby twój wdech miał miejsce wtedy, kiedy partner robi wydech. Pooddychajcie tak co najmniej 5 minut.
Zamknijcie oczy. Wyobraźcie sobie, że z każdym Waszym wdechem wdychasz energię partnera. Z każdym wydechem wysyłasz swoją energię partnerowi. Przy wdechu otwierasz w wyobraźni swoją klatkę piersiową i serce na energię partnera. Przy wydechu wysyłasz partnerowi swoje dobre życzenia i intencje. Wypowiedz w myślach takie zdanie: „Uwalniam Cię od swoich wyobrażeń i projekcji na Twój temat”. Wypowiadaj je z każdym wydechem i kieruj te słowa w stronę partnera. Z czasem może uda się Wam wypowiedzieć je na głos. Zamiennie lub innego dnia możesz wypowiadać też inne zdania: „Widzę Cię”, „Akceptuję Cię”, „Możesz mi zaufać”, „Jesteś wyjątkowy/wyjątkowa”, „Ciekawi mnie Twoja inność”, „Twoja inność mnie fascynuje”, „Czuję radość, że pozwalasz mi patrzeć jak odkrywasz siebie”, „Dziękuję, że towarzyszysz mi w mojej drodze”, „Lubię z Tobą przebywać, takim jakim jesteś”, „Chcę Ci towarzyszyć”. Możecie też zastanowić się na swoimi zdaniami.
Kiedy będziecie już bardziej wprawieni zastosujcie Medytację Miłującej Dobroci. Wypowiadajcie w swoim kierunku następujące słowa: „Obyś był szczęśliwy/szczęśliwa. Obyś był zdrowy/zdrowa. Obyś miał lekkie ciało i umysł. Oby wypełniała Cię radość. Obyś był łagodny/łagodna i spokojny/spokojna. Obyś był pogodny/pogodna i życzliwy/życzliwa. Obyś był bezpieczny/bezpieczna…”

* Wymiana karteczek
Weźcie po kilka kartek papieru. Usiądźcie naprzeciwko siebie.
Na jednej z nich napisz do partnera trzy pytania (coś co Cię ciekawi, nurtuje, coś czego jeszcze o nim nie wiesz). Wymieńcie się kartkami i odpowiedzcie sobie na pytania.
Na drugiej kartce napiszcie zdanie: „Chciałbym, żeby mój partner wiedział o mnie…”. Dokończ je. Możecie napisać kilka takich zdań. Lub więcej. Wymieńcie się kartkami.
Na kolejnej kartce napisz: „Dziękuję za…” Dokończ i daj partnerowi. Może być oczywiście kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt podziękowań.
Na jeszcze kolejnej napisz: „Potrzebuję więcej…”, „Potrzebuję mniej…”. Dokończ zdania, oddaj partnerowi kartkę.
Na kolejnej kartce napisz: „Przepraszam za…”. Zrób jak w instrukcji powyżej.
Na kolejnych kartkach papieru napiszcie jeszcze odpowiedzi na takie pytania: „Dlaczego to Ty jesteś najlepszym dla mnie partnerem?”, „Jakie szanse mojego rozwoju otwiera mi ten związek?”, „Gdyby nasze dziecko (realne, bądź wyobrażone) w przyszłości napisało do nas list, to co zobaczyłoby fajnego pomiędzy nami?”. Dokończ zdanie: „Wybieram Ciebie, ponieważ..”.

* Filmy do wspólnego oglądania:
„Sztuka kochania” – Maria Sadowska
„ Dwoje do poprawki” – David Frankel
„Sesje” – Ben Levin
„Lepiej późno, niż później” – Nancy Meyers
„Paryż może poczekać” – Eleanor Coppola
„Miłość” – Michael Haneke
„Wszystko co chcielibyście wiedzieć o seksie ale boicie się zapytać” – Woody Allen
„Mężowie i żony” _ Woody Allen
„9 i ½ tygodnia” – Adrian Lyne
„Masters of sex”- serial, Michelle Ashford

* Książki do wspólnego przeczytania. Najlepiej na głos:
„5 cennych minut dla związku” – Jeffrey Brantley, Wendy Millstine
„Miłość nie wystarczy” – Aaron T. Beck
„Sens miłości” – Sue Johnson
„Przytul mnie” – Sue Johnson
„Alfabet miłości” – Bogdan Wojciszke, Beata Mazurowska
„Blisko, nie za blisko” – Paweł Droździak, Beata Mazurowska
„Życie we dwoje” – Małgorzata Liszyk – Kozłowska, Katarzyna Jurkowska
„O sztuce miłości” – Erich Fromm
„Kochaj wystarczająco dobrze” – Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński
„Slow sex” – Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska