Co oglądać podczas kwarantanny? Porady dla singli i par

Kto z nas jeszcze chwilę temu pomyślałby, że zostaniemy wysłani na przymusowe domowe wakacje? Dla niektórych owe „wakacje”nie mają nic wspólnego z błogim odpoczynkiem, ponieważ sytuacja jest dla nich naprawdę trudna i poważna. Ale dla części z nas to przede wszystkim czas na przeczekanie. Pojawia się pytanie: Co robić? Czym się zająć? No jak to czym? Na przykład nadrabianiem filmowych i serialowych zaległości. Oto moje propozycje.

Filmy i seriale dla par:

Ku inspiracji i pogłębieniu relacji, także seksualnej

Sztuka kochania (2017, reżyseria Maria Sadowska)

Film opowiada historię życia Michaliny Wisłockiej – lekarki ginekolożki, seksuolożki, autorki słynnej książki o seksie i seksualności pt. „Sztuka kochania” właśnie. Książka okazała się ogólnopolskim bestsellerem. Film dotyka zarówno niezwykle ciekawego i kontrowersyjnego życia głównej bohaterki, jak i jej doświadczeń z pracy z pacjentkami. Film ogląda się świetnie. Jest lekki, zabawny, wzruszający, cudownie naturalny i ważny. Tak jak postać Pani Michaliny. Z ciekawostek powiem Wam, że mieszkam w Łodzi na ulicy, na której mieszkała Wisłocka przez pierwsze lata życia. Dosłownie numer obok. A przy moim dawnym mieszkaniu jest skwer jej imienia. Pasuje mi takie towarzystwo 🙂

Dodatkowo: 9 i pół tygodnia ( 1986, reżyseria Adrian Lyne)
Don Juan DeMarco (1994, reżyseria Jeremy Leven)
Kinsey (2004, reżyseria Bill Condon)
Masters of sex (serial 2013-2016, reżyseria Michelle Ashford)
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o seksie ale baliście się zapytać (1972, reżyseria Woody Allen)

Jeśli macie kryzys, i optymistycznie, i zupełnie nie

Dwoje do poprawki (2012, reżyseria David Frankel)

Film opowiada o dojrzałym małżeństwie z wieloletnim stażem. Między małżonkami już od dawna nie ma tej bliskości i czułości. By odbudować więź i podsycić atmosferę uczuć w swoim związku para jedzie do słynnego specjalisty od relacji partnerskich. Wyprawa ma małżonkom pomóc zostać razem. To ciepła, pełna humoru komedia obyczajowa z przesłaniem. W czasach, kiedy o związki nie walczy się, bo łatwiej i wygodniej jest się po prostu poddać, bohaterowie próbują nas przekonać, że miłość jest warta starania. Młodszym widzom zwraca uwagę, by uczuć nie brali za pewnik i by nigdy nie rozleniwili się w byciu razem. Starszym z kolei daje nadzieję, że małżeństwo może się odmienić, jeśli tylko się o to wystarczająco postaramy.

Dodatkowo: 5×2 (2005, reżyseria Francois Ozon)
Blue Valentine (2010, reżyseria Derek Cianfrance)
Droga do szczęścia (2008, reżyseria Sam Mendes)
Historia małżeńska (2019, reżyseria Noah Baumbach)

Ku przestrodze

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (2016, reżyseria Paolo Genovese)

Film opowiada o spotkaniu przy kolacji siódemki przyjaciół. Zapowiada się niewinnie, idyllicznie. Aż do momentu, kiedy ktoś wpada na pomysł, żeby zagrać w grę „prawda czy wyzwanie” w wersji dla dorosłych. Chodzi o to, aby dzielić się na głos treścią każdego smsa czy też prowadzić rozmowy telefoniczne w obecności innych. No i się zaczyna. Tę słodko-gorzką tragikomedię ogląda się wyśmienicie. Ale też z pogłębioną refleksją na temat życia prowadzonego w naszych telefonach. Produkcja okazała się takim hitem, że krótko po premierze prawa do scenariusza sprzedano aż do piętnastu krajów – do dzisiaj wyszło aż jedenaście wersji tej historii. W tym polska „(Nie)Znajomi” w reżyserii Tadeusza Śliwy.

Dodatkowo: Kamper (2016, reżyseria Łukasz Grzegorzek)
Niemoralna propozycja (1993, reżyseria Adrian Lyne)
Take this waltz (2012, reżyseria Sarah Polley)
Wielkie kłamstewka (2017-2019, reżyseria Jean Marc Vallee, Andrea Arnold)

Piękne i tragiczne oblicza miłości

Tamte dni, tamte noce (2007, reżyseria Luca Guadagnino)

Film opowiada o spotkaniu dwóch mężczyzn, którzy w pięknych okolicznościach lata i przyrody zakochują się w sobie. Dla mnie nie ma specjalnie znaczenia, że to akurat panowie. W moim poczuciu to film po prostu o namiętności i miłości. O namiętności, której nie da się powstrzymać i miłości niemożliwej. Przepiękne zdjęcia, fenomenalna muzyka i genialny monolog ojca głównego bohatera – obowiązkowo.

Dodatkowo: Anna Karenina (1997 reżyseria Bernard Rose, 2012, reżyseria Joe Wright)
Cienista dolina (1993, reżyseria Richard Attenborough)
Maudie (2007, reżyseria Aisling Walsh)
Miłość (2012, reżyseria Michael Haneke)

Filmy i seriale dla singli:

O fajnym i wartościowym życiu w pojedynkę

Wszystko za życie (2008, reżyseria Sean Penn)

Film opowiada o młodym chłopaku, który po ukończeniu studiów decyduje się zrezygnować z obiecujących perspektyw zawodowych, dóbr doczesnych i wielkomiejskich przyjemności i wyrusza w podróż życia. Film jest inspirowany prawdziwą historią, a postać głównego bohatera jest postacią autentyczną. Choć zapewne przez wizję reżysera nieco zmienioną. Tak czy inaczej to piękny film o spełnianiu marzeń, tęsknocie za naturą i życiu na swoich zasadach.

Dodatkowo: Amelia (2001, reżyseria Jean Pierre Jeunet)
Dzika droga (2014, reżyseria Jean Pierre Jeunet)
Frances Ha (2013, reżyseria Noah Baumbach)
Happy go Lucky (2008, reżyseria Mike Leigh)

Inne spojrzenie

Ona (2014, reżyseria Spike Jonze)

Film opowiada o miłości samotnego pisarza do swojego systemu operacyjnego, który ma odpowiedzieć na wszystkie potrzeby użytkownika. Akcja filmu dzieje się w niedalekiej przyszłości ale na tyle bliskiej, by wizja przedstawiona w filmie stała się dla nas rzeczywista i przerażająca. I faktycznie jest. Przynajmniej dla mnie. Film opowiada o samotności, głodzie bliskości i potrzebie żywych emocji. A także o tym, że szczęścia nie da się zaprojektować.

Dodatkowo: Lobster (2015, reżyseria Giorgos Lanthimos)
Miłość Larsa (2007, reżyseria Craig Gillespie)

Z przymrużeniem oka o tym, że związek to nie zawsze sielanka

Rozwód (2016-2019, sezon 1, twórca Sharon Horgan)

Serial opowiada o rozwodzącym się małżeństwie. Inicjatorką rozstania jest żona. Mąż jest zaskoczony i początkowo usiłuje namówić żonę do zmiany zdania. Kiedy ta obstaje przy swojej decyzji, on wpada w złość. Twórcy w błyskotliwy i prześmiewczy sposób ukazują wojnę podjazdową rozwodzącej się pary. Mimo czarnego humoru widocznego w słownych przepychankach i komicznych sytuacjach serial ma wydźwięk smutny. To połączenie, w moim przekonaniu, jest właśnie wartością produkcji.

Dodatkowo: Wojna Państwa Rose (1989, reżyseria Danny DeVito)

Dające nadzieję

Lepiej być nie może (1998, reżyseria James L. Brooks)

Film opowiada historię relacji pomiędzy samotnym pisarzem a samotnie wychowującą syna kelnerką, u której stołuje się główny bohater. On jest znerwicowanym, antypatycznym egocentrykiem, który zmienia się pod wpływem kobiety. „Sprawiasz, że chcę być lepszym człowiekiem” mówi. Pozornie brzmi jak banał ale filmowi, dzięki pierwszoplanowym postaciom, zabawnym dialogom, szybkiemu rozwojowi wydarzeń i szczypcie dramatyzmu udaje się od banału uciec.

Dodatkowo: Lepiej późno, niż później (2003, reżyseria Nancy Meyers)

Oczywiście, moja propozycja podziału na filmy dla par i dla singli jest propozycją umowną. Oglądajcie jak chcecie i z kim chcecie. Może być tez tak, że zobaczycie filmy zupełnie inaczej, niż ja i włożycie je do swoich zupełnie odmiennych kategorii. I bardzo dobrze. Po to jest kino. Żeby każdy przeżywał je po swojemu. Udanej filmowej lektury!