Lęk przed odrzuceniem

Wszyscy pragniemy być kochani, lubiani, akceptowani. Wszyscy potrzebujemy być dla kogoś ważni. Wszyscy potrzebujemy dobrych i zdrowych relacji. Rzadko używam tego słowa – wszyscy. Ale tu go użyję, świadomie. Dlatego, że to o czym piszę to potrzeby naturalne, wręcz atawistyczne. Bez zaspokojenia ich, choć w maleńkim stopniu, nie przeżylibyśmy. To potrzeby kluczowe. Dlatego takie doświadczenia jak brak akceptacji, brak sympatii, nieodwzajemniona miłość, odtrącenie – są trudne, bolesne. W jakimś stopniu dla każdego z nas. Ale niektórzy na odrzucenie reagują szczególnie silnie. Boją się go, chronią się przed nim, wszędzie go wypatrują, wszystko z nim utożsamiają i bardzo przeżywają, gdy ono nastąpi. Takie osoby albo w ogóle nie wchodzą w bliskie relacje, w ten sposób nie narażając się na odrzucenie, lub też wchodzą w takowe, ale odczuwają ciągły niepokój o koniec relacji czy też inny rodzaj odrzucenia. To po kolei, bowiem zjawisko lęku przed odrzuceniem jest niejednorodne.
Może być tak, jak w przypadku mojego pacjenta Antoniego, który od lat nie stworzył z nikim bliskiej relacji miłosnej. Antoni doskonale zdaje sobie sprawę, że obawia się odtrącenia. Samotność bardzo mu doskwiera, jednak obawa przed odrzuceniem jest tak silna, że Antoni nie jest w stanie zaryzykować. Na razie. Wspólnie pracujemy nad tym, by to się zmieniło.
Antonii jest świadomy swojej trudności. Zupełnie inaczej, niż Adam, który również nie tworzy bliskich relacji, ale doskonale potrafi to sobie wyjaśnić, a nawet nadać temu sens. Adam jest zdania, że teraz realizuje się zawodowo. Uważa, że „teraz ma swoje pięć minut, które wykorzystuje”, potem (niesprecyzowane potem) będzie myślał o związkach i rodzinie. Dodam, że Adam jest sporo po 40stce. Również swojego problemu z lękiem przed odrzuceniem nie jest świadomy mój trzeci pacjent Marcin. Marcin ma bardzo duże wymagania wobec innych, w tym wobec kobiet, z którymi mógłby stworzyć ewentualny związek. Żadna kobieta do tej pory nie sprostała jego oczekiwaniom. Gdy o nich opowiada robi to w sposób lekceważący, dewaluujący, a nawet uwłaczający. O sobie ma bardzo dobre zdanie. Jest wyniosły. Ktoś mógłby zapytać: gdzie w tym wszystkim lęk przed odrzuceniem? Ten opis dotyczy Marcina sprzed jakiegoś czasu. Marcin jest w terapii od ponad roku i dziś już wie, że taką postawą maskował swoje obawy. Wie, że odrzucanie innych chroniło go przed byciem samemu odrzuconym. To on nie chciał, a nie jego nie chciano – tak właśnie w sposób nieświadomy działał. Mój jeszcze inny pacjent, Karol, prowokował odrzucenie, żeby „już mieć to z głowy”, bo czekanie aż to się zdarzy było męką. Dlatego potrafił być słownie agresywny lub też nie mówił o swoich potrzebach. Potem miał pretensje, że jego partnerka ich nie zaspakaja, aż w końcu partnerka nie wiedząc i nie rozumiejąc co jeszcze może zrobić – odchodziła. Karol wtedy z jednej strony cierpiał, z drugiej, oddychał z ulgą, bo to napięcie pt. „niech już stanie się najgorsze”, było nie do zniesienia. Jak widzicie, jest wiele strategii na to, żeby się nie wiązać i w ten sposób nie narażać, a odkrycie mechanizmu, który się pod nimi kryje wcale nie jest takie oczywiste.
Nie wszystkie osoby silnie obawiające się odrzucenia przyjmują strategię nie wchodzenia w relacje. Niektórzy tworzą związki ale, tak jak wspomniałam, towarzyszy im ciągły niepokój przed utratą miłości i akceptacji. To może być niepokój dotyczący bezpośrednio odejścia partnera czy partnerki. Może być to także obawa przed odrzuceniem emocjonalnym. I co może być przeżywane jako takie właśnie odrzucenie? Na przykład chwilowy brak uwagi partnera, czasowe oddalenie (np. wyjazd służbowy), brak takiej intensywności kontaktu jak na początku (np. ilość wiadomości w ciągu dnia), poświęcanie czasu czemuś lub komuś innemu niż partner (hobby, czas z przyjaciółmi), krytyczne uwagi czy nawet po prostu zwrócenie uwagi na coś (np. na to jak partner wkłada naczynia do zmywarki), powiedzenie o swoich potrzebach (partner postrzega siebie jako tego, który nie zaspokaja potrzeb partnera) itp. Osoba silnie obawiająca się odrzucenia ma swoje sposoby na to, aby tego odrzucenia uniknąć. Może się permanentnie dostosowywać do partnera; próbować spełniać wszystkie jego potrzeby; może oczekiwać i prosić o ciągłe zapewnienia i dowody miłości; może się od partnera uzależniać po to, aby ten nie był w stanie jej opuścić („jeśli zobaczy, że sobie bez niego nie poradzę, to nie odejdzie”); może również uzależniać partnera od siebie, żeby ten nie był w stanie sobie poradzić; może stosować szantaże emocjonalne i wtłaczać partnera w poczucie winy; może go ciągle uwodzić, ale w sposób niezdrowy i manipulacyjny (np. używanie seksu do tego, aby partnera przywiązać); może być kontrolująca i zaborcza lub/i nieufna i podejrzliwa i wszędzie doszukiwać się odrzucenia. Kiedy osoba silnie obawiająca się odrzucenia stoi w jego obliczu zazwyczaj reaguje na trzy sposoby. Albo jest wroga i agresywna (wprost lub w sposób bierny), albo reaguje histerycznie (płacz, wtłaczanie w poczucie winy, szantaż emocjonalny), lub też dystansuje się. W dystansie z kolei wchodzi w rolę ofiary lub też „zamraża się”.
Choć w moim opisie i przykładach bardziej skupiłam się na związkach miłosnych to lęk przed odrzuceniem może dotyczyć także innych bliskich relacji, np. przyjacielskich, lub też być zgeneralizowany jeszcze bardziej. Wtedy możemy przeżywać lęk przed odrzuceniem w szkole, w pracy, a nawet wśród zupełnie obcych ludzi. Jedna moja klientka zwierzyła się z tego jak bardzo przeżywała, że musi wsiąść do autobusu z zaklejonym plastrem okiem po zabiegu. Kiedy o tym rozmawiałyśmy powiedziała, że bała się właśnie odrzucenia. Tego co powiedzą inni, jak ją ocenią, może będą się z niej śmiać.
To zupełnie naturalne, że chcemy gdzieś przynależeć. To zupełnie naturalne, że interesuje nas opinia innych ludzi na nasz temat. Chodzi jedynie o to, aby to stanowiło czynnik uzupełniający wobec naszej opinii na nasz własny temat i wobec naszego poczucia akceptacji i miłości do siebie samych, a nie zajmowało centralne miejsce w hierarchii naszych wartości oraz było wykładnią tego jak mamy żyć i co mamy robić. Bo konsekwencje życia z lękiem przed odrzuceniem jako drogowskazem są dotkliwe: poczucie osamotnienia, brak bliskich relacji, brak zrozumienia, brak wsparcia, pustka, samotność wśród najbliższych, lęk przed byciem sobą, lęk przed wyrażaniem siebie, niskie poczucie własnej wartości, wstyd, permanentna czujność, unikanie realizowania różnych zamierzeń i planów, zablokowanie kreatywności, życie życiem według czyiś oczekiwań, niezadowolenie z życia, depresja, zaburzenia nerwicowe, uzależnienia. Osoby silnie obawiające się odrzucenia często mówią też o tym, że są odrzucane co i rusz. Może to wynikać oczywiście z faktu, że osoba obawiająca się odrzucenia bardzo wiele gestów i zachowań odbiera jako odrzucenie (np., gdy ktoś nie powie jej dzień dobry, choćby mógł po prostu jej nie zauważyć). Wrażenie bycia ciągle odrzucanym może wynikać również z faktu, iż nasza uwaga kieruje naszą percepcją. Wyobraź sobie, że jesteś głodny i wracasz z pracy do domu. Dostrzegasz wszystkie budki i sklepy z jedzeniem, wszystkie bilboardy reklamujące żywność, wszystkie restauracje po drodze. Prawdopodobnie innego dnia, gdybyś był najedzony, na nic takiego nie zwróciłbyś uwagi. Przynajmniej nie w takiej skali. Z odrzuceniem jest tak samo. Może być w końcu tak, że osoba obawiająca się odrzucenia prowokuje sytuacje odtrącenia. Jak to się dzieje? Jak powiedział Jia Jiang (autor książki „Rejection Proff”): „Jeśli postanawiasz nie zrobić czegoś ze względu na strach przed odrzuceniem, odrzucasz samego siebie, świat wobec tego cię ignoruje”.
Jeśli chodzi o przyczyny lęku przed odrzuceniem to może się ono kształtować na różnych etapach rozwoju i dotyczyć różnych sfer, dlatego trudno o jednoznaczną przyczynę. Oczywiście bardzo upraszczając, chodzi o doświadczenie jakiegoś odrzucenia czy jakiś odrzuceń w przeszłości. Aby jednak przyjrzeć się temu bliżej, w sposób niespłycający zjawiska i aby podjąć zdrowienie warto udać się na konsultację do fachowca. Wiem od moich pacjentów, że kiedy uda się podjąć ryzyko zbliżenia się, to mimo różnych trudności na tej drodze, warto. Jak powiedziała moja klientka Zosia: „Czasem nie jest łatwo. Ale przynajmniej teraz czuję, że żyję, a nie wegetuję. I choć bywa, że dostaję po tyłku, to kiedy uda mi się do kogoś zbliżyć taka jaka jestem, a ten ktoś mnie taką zaakceptuje i polubi, to to jest uczucie nieporównywalne z niczym. Bo wiem, że nie udaję, a ktoś mówi: Ok Zośka, właśnie taką cię biorę. I coraz częściej naprawdę czuję, że nie każdy też musi mnie taką wziąć. O matko, jaka to ulga. To jest normalnie czad.” Istotnie. To jest czad.